اخبار داخلی

بازیکن آینده داری که نباید مقایسه شود

در 36امین دوره مسابقات پانزده توپ اسنوکر آسیا که از 21 الی 25 شهریورماه برگزار شد، علاوه بر دو بازیکن ایرانی، بازیکنانی از کشورهای بحرین، هنگ‌کنگ، افغانستان، هند، اردن، عراق و… نیز حضور داشتند؛ به همین بهانه سراغ سیاوش مزینی، بازیکن 26 ساله کشورمان رفتیم و مصاحبه‌ای با او ترتیب دادیم؛ که شما را به خوانش آن دعوت می‌کنیم:

سیاوش مزینی با سابقه‌ی 16 سال بازی، پس از دو سال‌ونیم به میدان رقابت‌های جهانی بازگشت و با تمرین‌های شدید خود علی‌الخصوص طی ایام کرونایی، بسیار امیدوار بود مدال طلای این رقابت‌ها را آن خود کند اما قرعه‌ی کار حریفی سرسخت به نام امیر سرخوش، دوست صمیمی او، را مقابل وی قرار داد و او از راهیابی به جمع چهار بازیکن برتر بازماند و به سرنوشتی مانند سال 2019 گرفتار شد.

یکی از بهترین و سخت‌ترین حریفان او ببر مسیح پاکستانی بود و شاید به یادماندنی‌ترین لحظه‌ی بازی‌ها را با او رقم زد؛ جایی که با 31 امتیاز اختلاف مجبور بود روی توپ قهوه‌ای سه اسنوکر از حریف در شرایطی بگیرد که محل سایر توپ‌ها نیز چندان مناسب نبودند. کار به قدری سخت شده بود که سیاوش قصد واگزار کردن فریم را داشت اما پیشمان شد و جنگید و آن فریم سخت را پیروز شد. بازی به فریم حساس پایانی رسید و آن را هم با پات کردن یک صورتی بسیار سخت، از آن خود کرد؛ ببر مسیح سال 2018 در همین مسابقات مقابل سیاوش مزینی پیروز شده بود و سال 2019 سه مدال مختلف به دست آورد.

سالن مناسب، میزهای عالی در حد حرفه‌ای‌ها و شرایط کلی برگزاری بازی‌ها، همگی دست به دست هم داده بود تا سیاوش و اکثر بازیکنان از این اردو رضایت نسبتاً کاملی داشته باشند. میز تمرینی او در کمپ استادیوم آزادی (ویراکا) با اینکه میز بدی نیست اما آنچه در مسابقات آسیایی تجربه کرد اختلاف پاکت‌ها، سرعت باندها، سرعت میز و… بود که تمام این‌ها باعث میس شدن برخی توپ‌های مزینی می‌شد؛ چیزی که درک آن از طریق صفحه‌های نمایش بسیار سخت است و آنهایی که بی‌انصافانه بازی‌های او را به تماشا نشستند، واکنش‌های خوبی نشان ندادند و عده‌ای او را به بازی‌ِ ضعیف متهم کردند. انصاف بر این است سیاوش مزینی یک بازیکن حرفه‌ای بزرگ‌شده‌ی انگلیس نیست و شرایط تمرین آنها را ندارد؛ انصاف بر این است سیاوش مزینی را که آخرین بار در مسابقات 2019 ترکیه به میدان رفت، با بازیکنانی که هر دو هفته در یک تورنمنت شرکت می‌کنند، مقایسه نکنیم.

او عاشق اسنوکر است و حتی اگر تمام بازی‌های داخلی و خارجی لغو شود، تمرین‌ها او لغو نخواهد شد؛ با اینکه تمرین‌های شدید او وقت چندانی برایش باقی نمی‌گذارد، اما به تازگی در کلاس‌های گلف ثبت‌نام کرده و در کنار زبان انگلیسی، نیم‌نگاهی هم به زبان فرانسوی و هنر دارد؛ تا ذهن خود تنها معطوف دنیای ورزش نکرده باشد. گرچه اسنوکر چیزهای زیادی به او یاد داده، ذهن او را پویا کرده، نگاهش را به زندگی و اتفاقات زندگی تغییر داده، اما به نکته‌ی مهمی در صحبت‌های او برمی‌خوریم: کنترل احساسات! سیاوش مزینی می‌گوید: اسنوکر باعث شده وقتی استرس، فشار، ترس و هیجان به من حمله‌ور می‌شود، آنها بهتر کنترل کنم و همیشه یک جنگجو باقی بمانم و برای هدفم بجنگم.

 

کاری از حسن سراج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا