اطلاعات مسابقات جهانی

challenge tour snooker

نگاهی به چیستی، تاریخ، فرمت و رویدادهای مسابقات چلنج تور

چلنج تور مجموعه‌ای از مسابقات حرفه‌ای اسنوکر است که یک سطح پایین‌تر از مسابقات تور جهانی اسنوکر قرار دارند.
این تور در فصل ۲۰۱۹-۲۰۱۸ دوباره احیا شد. در حالی که پیشتر بین فصل‌‌های ۱۹۹۸-۱۹۹۷ و ۲۰۰۵-۲۰۰۴ و با عنوان WPBSA Minor و سپس UK Tour برگزار می‌شد.

ایده‌ی یک تور حرفه‌ای ثانویه برای نخستین بار در فصل ۱۹۹۵-۱۹۹۴ در قالب WPBSA Minor Tour مطرح شد تا رقابتی برای بازیکنان حرفه‌ای رده‌ پایین‌تر ایجاد گردد. اما این ایده تنها یک فصل اجرا شد. به دلیل وجوه بالای اشتراک‌ها در تور جهانی اسنوکر، ساختاری به شکل یک تور دو ردیفه در فصل ۱۹۹۸-۱۹۹۷ شکل گرفت. [به عبارت دیگر علاوه بر تور جهانی اسنوکر، تور دیگری با همان ویژگی‌های ساختاری و هم‌راستا و مشابه آن به وجود دارد] و ماحصل آن دو تور اسنور شد:
تور جهانی اسنوکر و تور انگلیس.

تور جهانی اسنوکر [که با عنوان تور اصلی نیز یاد می‌شود] اعضاء خاص خود را داشت، ولی در ابتدا تمام اعضاء حرفه‌ای این تور می‌توانستند در تور انگلیس نیز به رقابت بپردازند و بازیکنانی که بهترین عملکرد را می‌داشتند، ارتقا می‌یافتند. از فصل ۲۰۰۰-۱۹۹۹ ورود بازیکنانی که در تور اصلی به رقابت نپرداخته‌اند، محدود شد و از فصل ۲۰۰۱-۲۰۰۰ تور انگلیس از اعضاء خاص خود تشکیل شد. [به عبارت دیگر بازیکنانی که در تور انگلیس به رقابت پرداختند نیز مانند بازیکنان تور اصلی مختصص همان تور بودند] و در فصل ۲۰۰۱-۲۰۰۰ این مسابقات به نام چلنج تور معروف شد.
در فصل نخست این تور شامل پنج رویداد می‌شد اما تعداد آنها در فصل‌های بعد به چهار رویداد کاهش یافت. تا ایجای کار، دو ماکزیمم بریک رسمی در تور نگلیس به ثبت رسیده است که هر دو آنها در فصل ۱۹۹۹-۱۹۹۸ بودند؛
۱. در رویداد سوم استوارت بینگام در مقابل بری هاوکینز
۲. در رویداد چهارم نیک دایسون برابر ادریان گونل

این تور در فصل ۲۰۰۵-۲۰۰۴ متوقف شد اما ایده‌ای با عنوان مجموعه مسابقات پرو چلنج در فصل ۲۰۱۰-۲۰۰۹ مجدداً مطرح شد. به دلیل تعداد اندک بازیکنان، تنها چهار تا از سه رویداد برنامه‌ریزی شده، به انجام رسید. فصل ۲۰۱۱-۲۰۱۰ معرفی بازیکنان قهرمانی تور را به خود دید؛ یک تور ثانویه شامل تورنمنت‌هایی حاوی امتیازات رده‌بندی اما با ارزش‌های بسیار کمتر از آنچه در تورنمنت‌های اصلی، وجود داشت. [اگر بخواهیم واضح‌تر بگوییم تور ثانویه نیز شامل تورنمنت‌هایی شد که نتایج آنها در رده‌بندی بازیکنان موثر بود اما نه به اندازه‌ی نتایج تورنمنت‌های اصلی]
این تور مجدداً در فصل ۲۰۱۸-۲۰۱۹ احیا شد و در حال حاضر شامل ده رویداد مختلف همراه با جایزه‌ی نقدی است که میدانی برای ۷۲ بازیکن است (۶۴ بازیکن برتر کیواسکول و آنانی که با ملاک شایستگی انتخاب شده اند، همراه ۸ بازیکنی که وایلدکارت دریافت کرده‌اند). دو بازیکن برتر چلنج تور و آن‌هایی که بر اساس شایستگی انتخاب می‌شوند تورکارت فصل آینده‌ی اسنوکر را از آن خود خواهند کرد.

تاریخ ترجمه: ۱۳۹۹/۴/۳۰

WIKIPEDIA & SNOOKER

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا