اخبار خارجی

ژائو زینتونگ چینی

قهرمان مسابقات قهرمانی انگستان ۲۰۲۱

جوان مستعد و هیجان‌انگیزی در فرم چشمگیر، به نام ژائو زینتونگ نخستین عنوان قهرمانی خود رابا شکست ده بر پنج لوکا برسل در فینال مسابقات قهرمانی پادشاهی‌متحده، کسب نمود.

شادی‌های ژائو [نیز] جمعیت داخل سالن را به وجد می‌آورد.
#ژائو_زینتونگ چینی که از دوران نوجوانی خود به عنوان یک استعداد درخشان بر سر زبان‌ها افتاده بود، با قهرمانی در دومین رویداد بزرگ اسنوکر، نخستین گام را برداشت تا وعده‌های خود را تحقق بخشد. او با بیست‌وچهار سال سن به جوان‌ترین قهرمان مسابقات قهرمانی پادشاهی‌متحده (از زمان جاد ترامپ به بعد: در سال ۲۰۱۱) تبدیل گردید.
شکل‌وشمایل پیروزی‌های ژائو تاییدی بر پتانسیل بالای او است: کلاسِ برک‌زنی‌، موقعیت‌گیری بی‌نقص، ضربات ناب، و خلق‌وخوی آرام وی همگی از ویژگی‌های یک قهرمان بزرگ حکایت می‌کند. اما باید دید آیا توانِ آن را دارد که در سخت‌ترین دوران ورزشی به یک قهرمان ثابت تبدیل شود یا خیر! هرچند شرایط دیشب نشان از یک پیشرفت بزرگ برای بازیکنان چپ‌دست داشت.
ژائو که پیش از این در هیچ فینال رده‌بندی حضور نیافته بود، چهارمین بازیکن چینی است که به یک عنوان رنکینگی دست می‌یابد و به جرگه‌ی دینگ جونوی، لیانگ ونبو و یان بینگتائو می‌پیوندد. همچنین به چهارمین قهرمان غیربریتانیایی این مسابقات (یعنی مسابقات قهرمانی پادشاهی‌متحده: با چهل‌وچهار سال قدمت) تبدیل می‌گردد؛ پس از دینگ جونوی چینی، پتسی فاگان ایرلندی و نیل رابرتسون استرالیایی!
در رنیکنگ جهانی، او از رده‌ی بیست‌وشش به رده‌ی ده [یا به قول برخی منابع: به رده‌ی نه] صعود کرد و مجوز حضور در بازی‌های مسترز ماه آینده را نیز کسب کرد که باید مقابل جان هیگینز به میدان برود. از دیگر اسپین‌آف‌های ژائو میتوان به حضور در مسابقات قهرمان قهرمانان در سال آینده و به قطع یقین در سه رویدادی که کازو این فصل اسپانسر است، اشاره نمود.
این نخستین فینال مسابقات قهرمانی پادشاهی‌متحده بود که بین دو بازیکنی برگزار شد که جزء شانزده بازیکن برتر نیستند!
#لوکا_برسل بلژیکی اولین بازیکن از اروپا بود که در یک فینال تریپل کراون به رقابت پرداخت اما شانس دو برابر کردن تعداد عناوین رده‌بندی خود را از دست داد و به همان قهرمانی در مسابقات قهرمانی چین (۲۰۱۷) بسنده کرد [نکته‌ی قابل توجه: در سال ۲۰۲۰ نیز قهرمانی لیگ را از آن خود نمود اما آن مسابقات جزء رویدادهای رده‌بندی محسوب نمی‌شد] او پس از نمایشی فوق‌العاده و شکست شش بر چهار کایرن ویلسون در نیمه‌نهایی که موفق با ثبت چهار سنچری شد، نتوانست آن سطح از بازی در فینال به نمایش بگذارد و در بیشتر اوقات مسابقه عقب بود؛ جایزه‌ی نائب‌قهرمانی او هشتاد هزار پوند است؛ جایزه‌ای که او را از رده‌ی چهل به رده‌ی هجده می‌آورد!
ژائو، ملقب به طوفان، گفت: «خیلی خوشالم؛ رویام به حقیقت تبدیل شد. البته ازش مطمئن بودم چون موقع تمرین احساس میکنم هر کاری از دستم برمیاد؛واسه همین تصمیم گرفتم قهرمان شم. آخرشم که لذت‌بخش تموم شد؛ لحظه‌ی فوق‌العاده بود؛ همیشه یادم می‌مونه! شاید این شروع جدید از من باشه؛ اعتماد به نفسمو واسه تورنمنتای دیگه بیشتر و بیشتر میکنه. مطمئنم که میتونم همچین کاری کنم چون توو اولین حضورم توو فینال، جامو به دس آوردم.
برم خونه و یه خواب راحت کنم؛ فردا شاید برم کارائوکه (۱) و We are the champion رو بخونم! (۲)»
لوکا برسل گفت: «ژائو فرصت زیادی بهم نداد. حتی سه بار با برک‌آفِ من، توپ قرمزو زد و هشتاد/نود تا امتیاز گرف. وقتیم که فرصتی به دس آوردم دو بار از دستش دادم. فک میکردم خراب کنه ولی نکرد و بازی خودشو کرد. من به احترامش کلاه از سر برمیدارم. اون فقط بیست‌وچهار سالشه و حالا جزء ده نفر برتر محسوب میشه و تا آخر عمرشم جزء همینا می‌مونه؛ به همین سادگی [به همین خوشمزگی😂]! تا مدتها کسیو به این خوبی ندیده بودم؛ توو تمام طول بازی بدون نوسان بازی کرد و فوق‌العاده بود. اگه من‌و، ژائو، و جک لیسوفسکی و جاد ترامپ جزء شونزده تای برتر باشیم خوبه، به نظرم واسه اسنوکرم خوبه و هیجان‌انگیزه؛ نباید خیلیم ناراحت باشم؛ هفته خوبی داشتم فقط حیف که توو فینال بهترین بازیمو نکردم!»

—————————-
(۱) کارائوکه: یک سرگرمی ژاپنی که دوستداران آوازخوانی از طریق یک صفحه‌نمایش و یک میکروفون متن اشعار را می‌بینند و می‌خوانند. و بعد به صدای ضبط‌شده‌ی خود گوش می‌دهند. در ایران هم چند آلبوم به صورت کارائوکه ضبط و تکثیر شده از جمله آلبوم تنها ماندم محمد اصفهانی. م
(۲) ترانه‌ی We are the champion آهنگی است که کوئین خوانده و در سال ۱۹۷۹ آن را منتشر کرده است. م

ترجمه حسن سراج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا